Wydrukuj tę stronę
05 Paź 2014

Odznaczenie dla Stanisława Wojtaszek

Napisał 

Kapelmistrz orkiestry dętej OSP i Domu Kultury w Maniowach za swą działalność na rzecz orkiestr dętych został odznaczony przez Panią Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą wręczył w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu radny wojewódzki Pan Leszek Zegzda.

Stanisław Wojtaszek swoją przygodę z Orkiestrą Dętą rozpoczął już jako 11 letni chłopiec grając na tenorhornie w orkiestrze dętej OSP w Kluszkowcach. Od kwietnia 1971 roku był członkiem orkiestry Bałtyckiej Brygady WOP w Koszalinie, następnie do roku 1984 członek orkiestry zakładowej NZPS „Podhale” w Nowym Targu.

W maju 1986 r. za zgodą Zarządu OSP w Maniowach, nastąpiło reaktywowanie Orkiestry dętej. Z propozycją ponownego wskrzeszenia orkiestry Stanisław Wojtaszek wystąpił do Zarządu OSP, po uzyskaniu zgody podjął się rekrutacji i szkolenia orkiestrantów.  Od 1992 r ­ inicjator i współorganizator Powiatowych Parad Orkiestr Dętych, które odbywają się nieprzerwanie, organizowane przez Podhalański Związek Gmin, a obecnie przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu.

W 1994 r. z inicjatywy Pana Wojtaszka w Maniowach powstaje zespół regionalny „Mali Maniowianie”.

Nauczyciel gry w orkiestrach dętych OSP w miejscowościach powiatu nowotarskiego; Maniowy, Łapsze Niżne, Łapsze Wyżne, Frydman, Kacwin, Waksmund, Krempachy i Skawa.

Orkiestra Dęta OSP i Domu Kultury w Maniowach pod batutą Stanisława Wojtaszka odniosła wiele sukcesów i zdobyła wiele nagród na różnego rodzaju konkursach i przeglądach, które odbywały się zarówno w kraju:

  • „Echo Trombity” w Nowym Sączu 1991, 1992, 2001, 2006, 2011.
  • ­Od 2002 r. w corocznych koncertach – „Strażacy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w Darze” , po śmierci ­ „Strażacy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie” , obecnie „Strażacy Błogosławionemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie” w Wadowicach, a w 2013 r. w Licheniu Starym.
  • ­Na Przeglądach wojewódzkich i regionalnych orkiestr dętych OSP.
  • ­Pielgrzymkach Strażaków na Jasną Górę w 2005 i 2010

oraz poza granicami Polski:

  • Ukraina – w latach 2003, 2004, 2006, 2008 – w Żydaczowie, Brzozdowcach, Medenicach, Przemyślanach, Kamieńcu Podolskim i Czerniowcach.
  • Włochy – w 2003 r – w Castelgandolvo, Watykan – na placu Św. Piotra, wraz z dwudziestoma orkiestrami z województwa małopolskiego (Jubileusz 25 lecia pontyfikatu JP II).
  • Słowacja – Levoca – w każdy rok od 2006 do 2011 „Dni Majstara Pavla” , to Targi Rzemiosła Ludowego, Cerveny Klastor – 2011 r „Zamagórskie Dni”

Orkiestra bierze również udział w smutnych uroczystościach, gdy z żałobnym marszem towarzyszy zmarłym w ostatniej drodze, jak i w wielu uroczystościach kościelnych czy gminnych.

Czytany 5560 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)