Wydrukuj tę stronę
17 Mar 2011

Wybory - dlaczego tak?

Napisał 

W najbliższą niedzielę odbędą się wybory na sołtysa sołectwa Maniowy i członków rady sołeckiej. Zasady i tryb wyborów opierają się na statucie sołectwa. Czyli to jak wybieramy sołtysa i radę sołecką zależy od nas mieszkańców.

W związku z tym, że w tym roku czeka nas zmiana statutu sołectw w naszej gminie (niedługo będą konsultacje społeczne w tym zakresie, potem Rada Gminy uchwali nowe statuty sołectw) warto zastanowić się jak w przyszłości chcielibyśmy aby te wybory wyglądały.

U nas wybory odbywają się przez głosowanie w lokalach wyborczych w godz. 8-18. W podobny sposób odbędą się wybory w ten sam dzień w sąsiedniej gminie Łapsze Niżne. Z tą różnicą, że tam wybory będą trwać w godz. 8-14 oraz komisje wyborcze pracują społecznie. Bo tak określa statut sołectw tej gminy. W gminie Krościenko n/Dunajcem wybory na sołtysa i do rady sołeckiej odbywają się w głosowaniu tajnym na zebraniach wiejskich. To chyba najtańsza forma tych wyborów.

Jeśli chodzi o naszą wieś a zarazem gminę to w mojej ocenie całkowicie nieprzejrzysty jest sposób powoływania składu sołeckich komisji wyborczych. Może warto w przyszłych wyborach sołeckich dać szansę zarobienia paru złotych młodym, wykształconym bezrobotnym?

Czytany 6792 razy Ostatnio zmieniany piątek, 13 kwiecień 2012 15:10
Oceń ten artykuł
(5 głosów)