Szkoła Odkrywców Talentów

Gminne Publiczne Gimnazjum w Maniowach uzyskało w roku szkolnym 2010/2011 zaszczytny, przyznawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej tytuł „SZKOŁA ODKRYWCÓW TALENTÓW”, który świadczy o tym, że placówka przyczynia się do odkrywania , promocji i wspierania uzdolnień młodzieży.

Do tej pory takim osiągnięciem może się pochwalić tylko 67 szkół z województwa małopolskiego. W powiecie nowotarskim jest to jedyna szkoła gimnazjalna, której przyznano ten tytuł.

Wymiernym efektem inicjatywy „Rok szkolny 2010/2011 – Rokiem Odkrywania Talentów”, której patronuje Minister Edukacji Narodowej – p. Katarzyna Hall, jest umieszczenie Gimnazjum na polskiej mapie Szkół Odkrywców Talentów, znajdującej się na stronie internetowej www.roktalentow.men,gov.pl .

Wśród licznie podejmowanych w naszej szkole działań szczególną uwagę zwróciły : osiągnięcia zespołu teatralnego oraz praca kół : języka angielskiego, tanecznego, orgiami jak i fizycznego.

Zespół teatralny

Działa od roku 2002. Zajęcia prowadzone są w formie ćwiczeń dykcji, gestu, ruchu scenicznego. W repertuarze znajdziemy sztuki, począwszy od starożytności (Arystofanes), poprzez komedię oświecenia (F. Zabłocki), po współczesność (Sł. Mrożek i spektakl oparty o poezję współczesną). Próby odbywają się w sali GCK w Kluszkowcach. Prowadzone są również zajęcia recytatorskie. Działania te służą odkrywaniu i rozwijaniu uzdolnień artystycznych. Efekty możemy oglądać podczas Maratonu.

Sukcesy :

Małopolskie Spotkania Teatrów Gimnazjalnych w Krakowie :
– 2002 – wyróżnienie za „Parady” J. Potockiego
– 2003 – I nagroda za spektakl „Lekarz mimo woli” Moliera i wyróżnienie za „Żaby” Arystofanesa
– 2004 – II nagroda za przedstawienie „Jak Janosik pomógł biednemu chłopu” i wyróżnienie za spektakl poetycki „Odejście”
– 2005- wyróżnienie – „Król w kraju rozkoszy” F. Zabłockiego
– 2010 – I nagroda – „Zaloty góralskie”

Uczniowie należący do zespołu teatralnego 3 razy zdobywali nagrody aktorskie. Uczestniczyli także w 2 finałach Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek” w Nowym Sączu.

Koło języka angielskiego

Na zajęciach uczniowie przygotowują scenki w języku angielskim według własnych pomysłów, w 6 – osobowych zespołach. Przedstawienia prezentowane są na Szkolnym Przeglądzie Twórczości Artystycznej w Języku Angielskim, organizowanym co roku od 10 lat. Jury w międzynarodowym składzie wyłania 3 grupy na Wojewódzki Przegląd „Bliżej świata” w Krakowie. Z roku na rok rośnie liczba uczniów zainteresowanych konkursem. Wyższy jest również poziom trudności. Najlepsze występy prezentowane są mieszkańcom gminy. Zajęcia służą odkrywaniu i rozwijaniu uzdolnień przedmiotowych i artystycznych.

Osiągnięcia na Wojewódzkim Przeglądzie „Bliżej świata”:

– 2004 – II miejsce
– 2005 – I miejsce i Puchar Małopolskiego Kuratora Oświaty
– 2006 – III miejsce
– 2009 – II miejsce
– 2010 – III miejsce
– 2011 – wyróżnienie

Koło taneczne

Przygoda z tańcem rozpoczęła się w 2002 r., kiedy to zorganizowany został I Szkolny Konkurs Tańca. W kolejnych latach działania o tym charakterze przybierały różnorodne formy : aerobiku, kursów tańca, koła tanecznego. Na wymienionych zajęciach uczestnicy doskonalą swoje umiejętności, tworzą choreografię. Swoje układy prezentują przed szeroką publicznością na festynach oraz podczas Maratonu. Corocznie zaangażowanych jest ok. 50 uczniów.

Zespoły dwukrotnie były nominowane do Finału Wojewódzkiego konkursu „Talenty Małopolski”, wielokrotnie zdobywały wyróżnienia na eliminacjach powiatowych oraz zajmowały czołowe miejsca w Międzyszkolnych Konkursach Tańca w Szczawnicy. Rywalizowały o Puchar Burmistrza Miasta Szczawnica. Jedna z uczennic wzięła udział w castingu do You Can Dance – Po prostu Tańcz.

Koło orgiami

Działa od 2004 r. w 2006 roku otrzymało dotację z PAFW „Równać Szanse”. Zajęcia służą zdobywaniu wiedzy i umiejętności z zakresu orgiami, badaniu matematycznych aspektów prac, realizują projekty przedmiotowe. Uczniowie zapoznają się z kulturą Japonii. Uczestniczą w warsztatach PTO i sami takie warsztaty prowadzą. Organizowane są wystawy, funkcjonuje galeria prac. Zajęcia służą odkrywaniu i rozwijaniu uzdolnień matematyczno – artystycznych.

Sukcesy :
– wystawa prac na Festiwalu Orgiami Polska 2007 PCO
– II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kostelnicakov Ornament 2007
– jeden z uczniów został laureatem ogólnopolskiego konkursu „Co zmieniło się w twoim życiu dzięki funduszom unijnym ?” – PKE 2008
– prezentacja prac na X Międzynarodowym Festiwalu Orgiami PTO 2008

Koło fizyczne

Na zajęciach uczestnicy wykonywali doświadczenia z fizyki, przygotowywali pokazy oraz prezentacje komputerowe. Oglądali filmy opisujące zjawiska fizyczne, obserwowali słońce za pomocą teleskopu Newtona oraz niebo nocą. Rozwiązywali zadania testowe. Organizowane były wyjazdy do Krakowa na prezentacje wyższych uczelni.

W latach 2003 – 2010 trzech członków koła zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego konkursu z fizyki. Jeden z uczniów zajął IV miejsce w wojewódzkim konkursie na referat z astronomii, a w bieżącym roku jedna osoba otrzymała wyróżnienie w tym konkursie.

Ujawnianiu i rozwijaniu talentów młodzieży służą również różnorakie konkursy, zawody sportowe i projekty :

– Gminny Konkurs Profilaktyczny
– Szkolny Konkurs Wiedzy o AIDS
– Gminny Konkurs Prozdrowotny „Żyj zdrowo”
– Szkolny Konkurs Ekologiczny
– Konkurs Wiedzy Biblijnej
– Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II
– Konkurs Literacki „A w tym kraju …”
– Konkurs Ortograficzny
– Turniej Literacki
– Konkurs Recytatorski „Nad wodą wielką i czystą”
– Turniej Scrabble
– Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej
– Międzyszkolne Współzawodnictwo Historyczne
– Międzynarodowy Konkurs Fizyczny „Lwiątko”
– Kangur Matematyczny
– Podpatrzone u Mistrza – konkurs plastyczny
– Konkurs Wiedzy Pożarniczej
– Konkurs ze znajomości przepisów ruchu drogowego
– Gazetka w Szkole
– Ranking – Najlepszy Sportowiec
– Mistrzostwa Szkoły w Piłce Nożnej, Siatkowej, Koszykówce i w Tenisie Stołowym
– projekt „Krok naprzód”

Każdego roku w czerwcu podczas Maratonu Gimnazjalnego prezentowane są dokonania naszych uczniów.

Podobne wpisy

  • Jasełka w szkole

    Wczoraj, 22 grudnia „Mali Maniowianie” przedstawili w szkole podstawowej jasełka. Przed ich występem drugoklasiści zaśpiewali dwie piosenki Bożonarodzeniowe. Po występie zespołu góralskiego, dzieci ze szkoły wręczyły nauczycielom i rodzicom kartki świąteczne i ozdoby choinkowe. Na zakończenie życzenia złożyli: Pani Dyrektor szkoły podstawowej, Pani Batbara Sukiennik, ks. Proboszcz Tadeusz Dybeł oraz Zastępca Wójta Gminy Czorsztyn, Pan…

  • Orkiestra w Wadowicach

    Już po raz 11 Orkiestra dęta OSP i Domu Kultury w Maniowach wystąpiła 18 maja w Wadowicach na koncercie urodzinowym pt; „Strażacy Błogosławionemu Janowi II w Hołdzie”. Słychać ich było w całych Wadowicach. 2000 muzyków zagrało równo 17 utworów w koncercie strażackich orkiestr dętych w hołdzie Janowi Pawłowi II. Strażacy grają majowe koncerty w rocznicę…

  • Wybory uzupełniające

    Marek Wojtaszek, Patrycja Królczyk, Stanisława Bukowska i Eugeniusz Bednarczyk to kandydaci na radnego w wyborach uzupełniających do Rady Gminy Czorsztyn. Ta czwórka została zarejestrowana przez Gminną Komisję Wyborczą. W związku z tym, że Rafał Jandura pełniący dotychczas funkcję Przewodniczącego Rady Gminy Czorsztyn z dniem 1 marca 2011 roku został powołany na stanowisko zastępcy wójta Gminy…

  • Góralsko – lachowskie potycki

    W niedziele 12 sierpnia nasza zespołowa para tancerzy Paulina Gier oraz Karol Bukowski wzięli udział w „Góralsko – lachowskich potyckach” które miały miejsce w Łącku. Potycki te były nie lada wyzwaniem, trzeba było się przygotować do różnych niełatwych konkurencji, a czasu mieliśmy naprawde mało bo tylko dwa dni 🙂. Konkurencje z którymi zmierzyli się nasi górale to:-robienie…

Dodaj komentarz