Katarzyna Dobrzyńska

Katarzyna Dobrzyńska

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

"Tradycyjny strój wizytówką zespołu Mali Maniowianie" to tytuł zadania realizowanego od czerwca do września z programu EtnoPolska 2019. Projekt realizowany był pomiędzy Narodowym Centrum Kultury, a Centrum Kultury Gminy Czorsztyn czego efektem są nowe stroje regionalne dla zespołu "Mali Maniowianie" działającego przy CK Gminy Czorsztyn. Program w 95%został sfinansowany ze środków NCK jest to 63000, a w 5% przez CK Gminy Czorsztyn w kwocie 3314 zł. 

 Realizacja tego projektu to piękne zwieńczenie roku jubileuszowego jaki w tym roku obchodzi zespół, można też powiedzieć nagroda dla zespołu za wieloletnią działalność i promowanie naszej gminy i naszych tradycji nie tylko lokalnie, ale również w całej naszej ojczyźnie. Pozyskanie nowych strojów jeszcze bardziej ułatwi zespołowi pracę, oraz krzewienie dziedzictwa naszych przodków, wszak strój jest jednym z najważniejszych elementów potrzebnych do prawidłowej działalności zespołu regionalnego. Podczas realizacji projektu "Mali Maniowianie" zorganizowali dla wszystkich lekcję edukacji regionalnej w postaci pokazu mody "Z góralską modą przez wieki", który to cieszył sie dużym zainteresowaniem widzów, również dla członków zespołu był ciekawym i edukacyjnym doświadczenie.

Zapraszamy dzieci od 5 roku życia na przygodę z tradycją, poznawanie naszych tradycji, wspólne pielęgnowanie naszego dziedzictwa, poprzez członkostwo w zespołe "Mali Maniowianie", nasza mała ojczyzna to nsz skarb.

czwartek, 07 luty 2019 08:31

Jubileusz 25 lecia "Mali Maniowianie"

„Bez 25 roków śpiywomy tońcymy, nasom tradycyjom my pielygnujymy” tą jubileuszową góralską śpiywkom „Mali Maniowianie” rozpoczęli świętowanie srebrnego jubileuszu zespołu, który miał miejsce 2 lutego 2019 r. Świętowanie rozpoczęliśmy dziękczynną mszą św. w kościele parafialnym w Maniowach, którą odprawił za wszystkich członków zespołu, oraz za śp. ks. Antoniego Siudę, śp. Marię Staszel, śp. Stanisława Gąsienicę, ksiądz proboszcz Krzysztof Piechowicz.

Po uroczystej mszy świętej wszyscy udali się w przemarszu do Domu Kultury w Maniowach, gdzie rozpoczęły się oficjalne obchody jubileuszu, te rozpoczął występ Michała Smetanki multiinstrumentalisty ze Słowacji, przyjaciela zespołu, który zaprezentował grę na instrumentach pasterskich. Po tym muzycznym wstępie dyrektor CK Gminy Czorsztyn oraz Katarzyna Dobrzyńska instruktor zespołu powitali wszystkich przybyłych na uroczystość gości, oraz przedstawili współorganizatorów imprezy i sponsorów. Odczytano również listy gratulacyjne od Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, oraz od Pana Starosty Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera.

Kolejnym punktem było przedstawienie sylwetek nieżyjących już instruktorów śp. Pani Marii Staszel oraz śp. Pana Stanisława Gąsienicy i uczczenie ich pamięci minutą ciszy. Po tym wstępie obecni oraz byli członkowie zespołu przenieśli wszystkich w nastrojowy czas wspomnień, pokazali historię zespołu w inny bardzo ciekawy sposób, co spotkało się z dużym entuzjazmem i brawami ze strony widzów. „Wspomnienia” zakończyły się pokazem tańca i śpiewu wszystkich trzech grup zespołowych, oraz krótką prezentacją historii oraz osiągnięć zespołu.

Następnie wręczono odznaczenia Honorowego Członka Zespołu dla osób zasłużonych, uhonorowani zostali: Pan Józef Staszel, Pan Stanisław Wojtaszek, Państwo Anna i Kazimierz Wolscy, Państwo Anna i Tomasz Dziurdzik. Odznaką zasłużony dla zespołu „Mali Maniowianie” uhonorowaliśmy Klub Parafii Maniowy w Chicago. Podziękowania za wieloletnie wspieranie zespołu oraz różnoraką pomoc wręczyliśmy wraz z okolicznościowymi medalami dla: Pana Wójta Gminy Czorsztyn Tadeusza Wacha, dla Pana Starosty Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera, dla Pana Leszka Kowalczyka z Czorsztyna, dla Pana Marka Wojtaszka, dla Pana Franciszka Jarząbka, dla Pani Anny Janczy, dla Pani Anny Wojtaszek, dla Pani Jadwigi Dębskiej i Pana Franciszka Łapczyńskiego, dla Pana Jana Batora z Mizernej, dla Państwa Marii i Jana Klimczaków z Czorsztyna.

Podziękowania złożyliśmy również na ręce Pana Dyrektora CK gminy Czorsztyn Artura Majerczaka za kontynuację współpracy jaką 25 lat temu rozpoczęła z nami ówczesna Pani Dyrektor GCK Janina Plewa, pomoc,i otwartość, aby dobra współpraca owocowała kolejnymi jubileuszami. Podziękowania skierowane były także do Wiktorii Krawczyk z Łopusznej naszej prymistki, która kiedyś prowadziła naszą szkółkę gry na instrumentach z bardzo dobrym skutkiem, i zawsze jak tylko może służy nam swoja pomocą a jest ona potrzebna, mamy nadzieje że będzie możliwość aby nadal mogła prowadzić tę szkółkę u nas. Podziękowaliśmy też naszym zespolankom Agnieszce Klag i Lucynie Wolskiej- Jandura za ufundowanie tortu oraz fontanny czekoladowej dla dzieci.

Z całego serca i bardzo gorąco pragnę podziękować rodzicom wszystkich dzieci, które należą lub należały do zespołu, za pomoc, za zaszczepianie w dzieciach odpowiedzialności za kultywowanie naszej tradycji i zwyczajów, za to że dbacie i pilnujecie aby dzieci przychodziły na próby oraz za pomoc w zorganizowaniu tego wspaniałego jubileuszu. Gorąco dziękuję również dzieciom za bardzo miłą współpracę, za to że się wam chce i staracie się jak najlepiej kultywować nasze tradycje bez was nie byłoby tych jubileuszy. Życzę nam, aby zespół się rozrastał, aby młodszym pokoleniom chciało się tak jak wam się chce.

Dziękuje również Mateuszowi Buła mojemu koledze instruktorowi za miłą współpracę, zaangażowanie i wielkie serce jakie wkłada w pracę z dziećmi.

Wydarzenie to było współorganizowane przez powiat Nowotarski, oraz przez Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, za co z całego serca dziękujemy.

czwartek, 16 sierpień 2018 13:15

XXIII Konkurs Potraw Regionalnych Gminy Czorsztyn

Konkurs Potraw Regionalnych to impreza, w której prym wiodą panie z naszych gminnych Kół Gospodyń Wiejskich, w tym roku miała miejsce w Mizernej. 
W dzisiejszym 23 Konkursie Potraw Regionalnych brało udział również KGW Maniowy. Nasze gospodynie przygotowały ponad 40 różnych potraw, były pierogi wselnijakie, jarskie pasztety, grycany chlyb, kwaśnica, kluski z tartyf gruli, gołąbki z grulami, fizoły, solijanka, woda kminkowo, łazanki z kapustom, kapusta śtuchano i wiele innych dawnych potraw, różnorakie ciasta domowego wypieku oczywiście prym wiódł nasz tradycyjny kołoc, nie mogło zabraknąć moskoli ze smolcym i herbaty ziołowej. Po wnikliwej ocenie jury oraz degustowaniu naszych specjałów przez gości przyszedł czas na wystepy na scenie. Sceny rodzajowe to już stały element naszego konkursu, tutaj nasze maniowskie gospodynie ujawniły swój aktorski talent w scenie pt. "Sposób na chłopa", która została nagrodzona przez widzów gromkimi brawami.

W konkursie wzieły udział również nasze koleżanki, sąsiadki z KGW Huba, panie przygotowały  dużo różnych smacznych tradycyjnych potraw, różnego rodzaju ciasta domowego wypieku, moskole z masłem czosnkowym, różne serki, pierogi i na słodko i na ostro. Radością dla oka był przygotowany przez nasze koleżanki skecz pt. "Moda", było o tym jak to moda zawitała na Hubę i ile z tego było kłopotu. Gospodarzom naszym koleżankom z KGW Mizerna dziękujemy za miłą atmosferę :)
link do zdjęć KGW Maniowy https://photos.app.goo.gl/pmf2fcuAF1wwRKGp6, oraz zdjęcia nasze koleżanki KGW Huba https://photos.app.goo.gl/21vaiV2AsRMNKqau9

czwartek, 16 sierpień 2018 12:38

Góralsko - lachowskie potycki

W niedziele 12 sierpnia nasza zespołowa para tancerzy Paulina Gier oraz Karol Bukowski wzięli udział w "Góralsko - lachowskich potyckach" które miały miejsce w Łącku. Potycki te były nie lada wyzwaniem, trzeba było się przygotować do różnych niełatwych konkurencji, a czasu mieliśmy naprawde mało bo tylko dwa dni :)
Konkurencje z którymi zmierzyli się nasi górale to:
-robienie powrósła z siana w ciągu dwóch minut ukręcili 4m,19cm uzyskujac drugi wynik
-ciekawe zaprezentowanie i przedstawienie się
-powijanie niemowlaka w tradycyjny sposób
-robienie kwiatów z bibuły
-dekorowanie serca z piernika
-uszycie koszuli na dziecko
-plecienie bata ze sznurka, który później musiał jeszcze strzelić
-zrobienie tradycyjnej sikawki z której mierzony był zasięg strumienia wody
- oraz najtrudniejsza konkurencja rozpoznanoie 17 rodzajów ziół i omówienie zastosowania ich
-prezentacja śpiewu wspólnego
-prezentacja tańca 
Nasza para poradziła sobie zawodowo ze wszystkimi konkurencjami zdobywając dwa tytuły najsympatyczniejsza para oraz para internetu. 
Bardzo goraco dziękujemy organizatorom za świetną organizację imprezy, wartościowe nagrody, przemiłą atmosferę, a w szczególności pani Anecie Wolańskiej za zachęcenie nas do wzięcia udziału w tym konkursie.
Gorące podziękowania należą się również naszym wszystkim przyjaciołom, którzy głosowali na naszą parę w głosowaniu internetowym, to dzieki Wam wszystkim udało się zdobyć tytuł pary internetu :)
Dla naszych zespołowych zwycięzców gorące GRATULACJE

 Link do galerii zdjęć  https://photos.app.goo.gl/K4RrZnzywtuN8ZUB7

czwartek, 16 sierpień 2018 11:23

Góralsko - lachowskie potycki

W niedziele 12 sierpnia nasza zespołowa para tancerzy Paulina Gier oraz Karol Bukowski wzięli udział w "Góralsko - lachowskich potyckach" które miały miejsce w Łącku. Potycki te były nie lada wyzwaniem, trzeba było się przygotować do różnych niełatwych konkurencji, a czasu mieliśmy naprawde mało bo tylko dwa dni :)
Konkurencje z którymi zmierzyli się nasi górale to:
-robienie powrósła z siana w ciągu dwóch minut ukręcili 4m,19cm uzyskujac drugi wynik
-ciekawe zaprezentowanie i przedstawienie się
-powijanie niemowlaka w tradycyjny sposób
-robienie kwiatów z bibuły
-dekorowanie serca z piernika
-uszycie koszuli na dziecko
-plecienie bata ze sznurka, który później musiał jeszcze strzelić
-zrobienie tradycyjnej sikawki z której mierzony był zasięg strumienia wody
- oraz najtrudniejsza konkurencja rozpoznanoie 17 rodzajów ziół i omówienie zastosowania ich
-prezentacja śpiewu wspólnego
-prezentacja tańca 
Nasza para poradziła sobie zawodowo ze wszystkimi konkurencjami zdobywając dwa tytuły najsympatyczniejsza para oraz para internetu. 
Bardzo goraco dziękujemy organizatorom za świetną organizację imprezy, wartościowe nagrody, przemiłą atmosferę, a w szczególności pani Anecie Wolańskiej za zachęcenie nas do wzięcia udziału w tym konkursie.
Gorące podziękowania należą się również naszym wszystkim 
przyjaciołom, którzy głosowali na naszą parę w głosowaniu internetowym, to dzieki Wam wszystkim udało się zdobyć tytuł pary internetu :)
Dla naszych zespołowych zwycięzców gorące GRATULACJE

wtorek, 04 luty 2014 11:59

20-lecie "Małych Maniowian"

W sobotę 1 lutego 2014 roku zespół „Mali Maniowianie” im. ks. Antoniego Siudy obchodził dwudziestolecie swojego istnienia. Uroczystość rozpoczęliśmy od mszy św. dziękczynnej, którą poprowadził ks. Proboszcz Tadeusz Dybeł. Po mszy św. w której uczestniczyli członkowie zespołu wraz z rodzinami, byli członkowie oraz zaproszeni goście udaliśmy się do Domu Kultury w Maniowach na dalsze świętowanie naszego jubileuszu.

Część oficjalną naszego jubileuszu rozpoczęła Pani Dyrektor GCK w Kluszkowcach Janina Plewa witając wszystkich przybyłych gości. Po czym razem z wójtem Gminy Czorsztyn Panem Tadeuszem Wachem złożyli zespołowi życzenia oraz podziękowania dla Pana Józefa Staszla za wieloletnią pracę z zespołem.

Przybyły na naszą uroczystość Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Pan Antoni Malczak pogratulował założycielom wielkiej mądrości oraz umiejętności patrzenia do przodu. Życzył zespołowi dalszych sukcesów w pracy wręczając okolicznościowy adres. Życzenia złożyły również delegacje zaprzyjaźnionych zespołów: „Małe Flisoki” ze Sromowiec Niżnych, „Sromowianie” ze Sromowiec Wyżnych oraz „Mali Śwarni” z Nowego Targu.

Następnym punktem imprezy była prezentacja historii zespołu na slajdach, przeplatana występami tanecznymi zespołu.

Prezentacje rozpoczęliśmy od wspomnienia Pani Marii Staszel naszej wieloletniej instruktorki. Pani Maria była osoba o serdecznym usposobieniu i szczerym uśmiechu. Artystka o ogromnej wrażliwości i wyobraźni, posiadająca niesamowite zdolności organizacyjne. Dla członków naszego zespołu była to osoba, która obudziła w wielu maniowskich rodzinach uśpionego pod taflą jeziora ducha naszej tradycji, nauczyła nas miłości do swojej małej ojczyzny, wraz z Panem Józefem wychowała wiele pokoleń dobrych ludzi. W dniu naszego jubileuszu dziękowaliśmy za te wszystkie lata pracy, za miłość jaką nas - dzieci zespołowe - obdarzała oraz za trud jaki włożyła w pracę z nami. Dzisiaj cieszymy się, że mamy tak wspaniały wzór do naśladowania.

Po prezentacji w dowód wdzięczności członkowie zespołu wręczyli Panu Józefowi Staszlowi okolicznościowy grawer z wierszowanym podziekowaniem w gwarze góralskiej, napisanym spaecjalnie na tę okazję, za 15 lat pracy z zespołem.

Oficjalna część zakończyliśmy występem trzeciej grupy zespołowej czyli młodzieży i byłych członków zespołu, którzy przez parę ostatnich tygodni przygotowywali się do tego wielkiego wydarzenia.

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za obecność, za życzenia, oraz za wspólne świętowanie z nami.

W dniu 25 maja 2013 roku Orkiestra Dęta OSP i Domu Kultury w Maniowach brała udział w V Ogólnopolskim Zjezdzie Chórów i Orkiestr Dętych w Licheniu. Tegoroczne spotkanie jak co roku odbyło się pod hasłem "W hołdzie . Janowi Pawłowi II".

Uroczystość rozpoczęła się mszą św., której przewodniczył ks. bp Józef Zawitkowski z diecezji łowickiej. Msza święta została odprawiona przy akompaniamencie wszystkich orkiestr.

Po mszy św. o godzinie 17.00 odbył się uroczysty koncert chórów i orkiestr dętych. Wśród kilkunastu utworów, które zostały wykonane, znalazły się m.in. hymny Polski i Watykanu, "Apel Jasnogórski", "Abba Ojcze". Nie mogło oczywiście zabraknąć ukochanej pieśni Jana Pawła II – "Barki".
Tegoroczny zlot zgromadził ok. 5000 śpiewaków i muzyków. Uroczystość ta odbyłą się po raz piąty, pierwszy zjazd odbył się w 2005 roku.

W drodze do Lichenia orkiestra nasza odwiedziła Sanktuarium na Jasnej Górze, a w drodze powrotnej zwiedziliśmy Gniezno, Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Katedrę Gnieźnieńską.

Więcej informacji i zdjęć po adresem http://www.lichen.pl/pl/24/n_744/v_ogolnopolski_zlot_chorow_i_orkiestr

niedziela, 20 styczeń 2013 21:19

Przegląd grup kolędniczych

Zespół góralski "Mali Maniowianie" zają II miejsce w przeglądzie grup koledniczych, który odbył się 11 stycznia 2013roku w Szczawnicy. Kolędnicy zaprezentowali tradycyjne kolędowanie z Herodem, Żydem, dziadem, śmiercią i diabłem.

poniedziałek, 10 wrzesień 2012 15:09

Gospodynie w Licheniu

W dniach 8 i 9.08.2012r. w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się II Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich, w którym wzięły udział również panie z KGW z Gminy Czorsztyn (KGW Maniowy, KGW Kluszkowce oraz KGW Czorsztyn).

Zjazd rozpoczął się 08.08.2012r. Jarmarkiem Kulturowym, na którym można było skosztować smakołyków przygotowanych właśnie na te okazje przez gospodynie z rożnych stron Polski.

Nasza pielgrzymka rozpoczęła się drogą krzyżową w lesie grąblińskim. W miejscu tym ukazała się 15 sierpnia 1850 roku Matka Boża - pasterzowi z Grąblina - Mikołajowi Sikatce. Po odbyciu drogi krzyżowej o godz. 15.00 odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego w kaplicy Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, która znajduje się w centralnym miejscu w lasku grąblińskim.

W niedzielę wszyscy przybyli na tę pielgrzymkę wzięli udział w konferencji, której tematem było "Społeczne i ekonomiczne aspekty życia w środowiskach wiejskich" referat wygłosiła Pani Irena Bylicka. Następnie w samo południe rozpoczęła się uroczysta msza święta w bazylice licheńskiej w intencji wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce, której przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej bp. Wiesław Alojzy Mering. Podczas mszy gospodynie przyniosły dary ofiarne, które złożyły na ołtarzu.

Po bardzo uroczystej mszy świętej odbyło się zwiedzanie bazyliki z przewodnikiem. O godzinie 15.00 wszyscy wspólnie odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego po czym udaliśmy się pod pomnik bł.Jana Pawła II i tam wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy "Barkę", a panie z gminy Czorsztyn odśpiewały góralskie "Pobłogosłow Boze...".

Pielgrzymka ta była dla nas pięknym przeżyciem, niektóre kobiety były pierwszy raz w tym przepięknym miejscu. Nie ukrywam, że gdy pojawiłyśmy się w niedzielę w strojach góralskich to byłyśmy dużą atrakcją, każdy chciał mieć zdjęcie z góralką czy góralem (też jeden rodzynek był z nami).

Organizatorom pielgrzymki serdecznie dziękujemy i już dzisiaj zaczynamy myśleć o wyjeździe za rok.


Zarówno gospodynie, jak i goście, którzy pojawili się tego dnia w Licheniu, mogli skosztować smakołyków przygotowanych specjalnie na te okazję. Były wśród nich zarówno ciasta, wędliny, miody, ale także i alkohole własnej produkcji. Jak przyznaje pani Czesława Ruchała, sołtys wsi Stadła w gminie Podegrodzie, chodzi przede wszystkim o możliwość konfrontacji różnych tradycji i kultur:
środa, 15 sierpień 2012 13:09

Kultura ludowa - warsztaty

Gminne Centrum Kultury w Kluszkowcach zaprasza serdecznie dzieci i młodzież do uczestnictwa warsztatach jakie będą organizowane w Domach Kultury w Maniowach i Kluszkowcach w ramach projektu „Warsztaty taneczne, muzyczne, plastyczne, teatralne i kulinarne z zakresu kultury ludowej".
Wszystkich tych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę, nabyć nowych umiejętności oraz pożytecznie spędzić czas wolny prosimy o zapisy:

Dom Kultury w Maniowach tel. 18 27 50 949, w godz. od 14 – 20, od poniedziałku do piątku.
Warsztaty:
- malowanie na szkle
- rzeźba

Dom Kultury w Kluszkowcach, tel. 18 26 50 271, w godz. od 15 – 20, od poniedziałku do soboty.
Warsztaty:
- malowanie na szkle
- rzeźba
- kulinarne (przygotowywanie potraw regionalnych)
- teatralne
- muzyczno- taneczne folklorystyczne

Warsztaty odbywać się będą od września 2012 r. do 30 czerwca 2013 r.

Udział w warsztatach bezpłatny, zapewniamy pomoce do zajęć plastycznych oraz produkty do przyrządzania potraw regionalnych.
Ilośc miejsc ograniczona.

Szczegółowe informacje na temat projektu możana uzyskać pod nr telef. 18 27 50 070(70) wew. 128 lub 607 595 130.