Jan Węgrzyniak

Jan Węgrzyniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 W czwartek, 16 sierpnia 2012 roku po godz.18-ej odbyło się spotkanie w siedzibie Związku Podhalan oddział Maniowy z przebywającymi w Polsce Józefem Sekułą oraz Henrykiem Janikiem. Postać Henryka Janika jest nam znana z racji zeszłorocznego pobytu w Polsce.Józef Sekuła to sponsor wielu inicjatyw maniowskich: remizy OSP, kościoła, klubu sportowego LKS Lubań Maniowy, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maniowach ( m.in. ponad 20 komputerów ). Jest to człowiek wielkiego serca i niezwykle skromny. Zarząd Związku Podhalan oddział Maniowy oraz członkowie uhonorowali Go wręczając Podziękowanie ( grawer na szkle ) za krzewienia kultury podhalańskiej w Stanach Zjednoczonych oraz pomoc materialną i wsparcie dla ZP o/Maniowy. Józef Sekuła, w USA znany jako Joe Sekula, był działaczem Klubu Parafii Maniowy pełniąc prawie wszystkie funkcje, od prezesa do skarbnika włącznie. Takim samym Podziękowaniem został ponownie uhonorowany Henryk Janik.

czwartek, 15 wrzesień 2011 00:10

Zebranie wiejskie

Sołtys wraz z Radą Sołecką zaprasza wszystkich mieszkańców Maniów na zebranie wiejskie, które będzie w niedzielę, 18 września, o godz. 13.00 w remizie OSP.

poniedziałek, 22 sierpień 2011 23:23

"Podniebne kino" w piątek

"Podniebne kino" - seans filmowy na wolnym powietrzu odbędzie się w piątek, 26 sierpnia o godz. 20.30 . "Poranek Kojota" i "Chłopaki nie płaczą" będzie wyświetlany na boisku LKS Lubań Maniowy. Widzowie zasiądą na trybunach. Miejmy nadzieję, że tym razem pogoda dopisze.

sobota, 13 sierpień 2011 20:04

Kino podniebne odwołane

Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne odwołano dzisiejsze "Podniebne kino" - seans filmowy na wolnym powietrzu. O ile pogoda na to pozwoli "Poranek Kojota" i "Chłopaki nie płaczą" będziemy mogli obejrzeć na wolnym powietrzu za dwa tygodnie w sobotę, 27 sierpnia.

piątek, 12 sierpień 2011 15:23

Odbudowa altany

Ruszyła odbudowa altany. Najpierw grupa ochotników pod przewodnictwem sołtysa Franciszka Jarząbka pracowała społecznie na tartaku przy przerzynaniu drzewa. W poniedziałek sołtys z pomocą ochotników - społeczników. rozebrał spalony dach altany. We wtorek wkroczyła firma budowlana. Jeszcze w sierpniu spodziewane jest zakończenie prac. Obyśmy tym razem dłużej cieszyli się altaną niż poprzednio. Z jednej strony cieszy fakt, że są jeszcze w Maniowach ludzie, którzy chcą pracować społecznie. Z drugiej strony boli to, że niektórzy nie dbają o wspólne dobro. I nie chodzi mi tu tylko o spalenie altany. Niedawno ktoś "artystycznie" wyżywał się na drewnianym słupie. Chyba nie chcemy pomalowanej, zeszpeconej altany ?
niedziela, 07 sierpień 2011 15:34

Henryk Janik w Maniowach

O Henryku Janiku pisałem z okazji przyznania mu tytułu "Zasłużony dla kultury góralskiej". Więcej na jego temat jest na nowotworzonej wersji elektronicznej amerykańskiego czasopisma "Podhalanin" - http://podhalaninusa.com/?p=45 . Od piątku wraz z żoną Aldoną i córką Mariolą przebywa w Maniowach. Wczoraj na ognisku spotkali się członkowie i sympatycy Związku Podhalan oddział Maniowy. Doceniając zasługi Henryka Janika dla maniowskiego oddziału ZP wręczono mu podziękowania - grawerowane szkło.

poniedziałek, 01 sierpień 2011 18:37

Kondolencje

29 lipca zmarła w wieku 77 lat Anna Bukowska. 1 sierpnia o godzinie 14.00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe. W Ostatniej Drodze towarzyszyli Jej: rodzina, sąsiedzi, znajomi.


ci, których kochamy
tak szybko odchodzą
pozostaje po nich tylko
puste miejsce za stołem
kiedy ktoś puka lub dzwoni
serce w nas podskakuje
może to właśnie oni
biegnąc do drzwi z zapałem
z radosnym uśmiechem na twarzy
spotyka nas rozczarowanie
w zarysach innych twarzy

ci, których kochamy
tak szybko odchodzą
lecz pamięć po nich
zostaje na wieki
rozczarowanie spotkane na progu
przeradza się w chwilę nadziei
że kiedy znowu drzwi otworzysz
stać będą za nimi właśnie oni

Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci mamy i teściowej składają koledze Jaśkowi i koleżance Stasi

członkowie Związku Podhalan oddział Maniowy


niedziela, 03 lipiec 2011 22:24

Zasłużony dla kultury góralskiej

Tytuł "Zasłużony dla kultury góralskiej" otrzymał nasz rodak mieszkający w Chicago - Henryk Janik. Uroczyste przekazanie dyplomów odbyło się w niedzielę 3 lipca  w zakopiańskim kinie "Sokół" w trakcie XLV Zjazdu Zwiąku Podhalan. W imieniu Henryka Janika dyplom odebrał współzałożyciel i pierwszy prezes Związku Podhalan oddział Maniowy - Tadeusz Wach. Dyplom ten po uroczystości przekazał Stanisławowi Zagacie, przybyłemu na Zjazd prezesowi Związku Podhalan w Północnej Ameryce, który zawiezie go do Chicago i osobiście wręczy Henrykowi Janikowi.

O nadanie tytułu " Zasłużony dla kultury góralskiej" dla Henryka Janika wnioskował Związek Podhalan oddział Maniowy. 16 czerwca Kapituła Odznaczeń Zarządu Głównego Związku Podhalan przyznała ten tytuł, a 2 lipca delegaci XLV Zjazdu Związku Podhalan podjęli uchwałę o jego przyznaniu. Henryk Janik to prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce w latach 1992-93. Jest redaktorem "Podhalanina" - czasopisma wychodzącego w Chicago, w którym zamieścił liczne artykuły na tematy dotyczące Maniów, gminy Czorsztyn i Podhala. Czasopismo to dzięki Jego hojności dociera również do Maniów. Prezes ZP Maciej Motor-Grelok podsumowując swoją trzyletnią kadencję podkreślił zasługi dla kultury góralskiej i zadowolenie ze współpracy z naszym rodakiem za Wielką Wodą. Warto również wspomnieć że był inicjatorem powstania maniowskiego oddziału ZP, fundatorem sztandaru. 

Tytułem "Zasłużony dla kultury góralskiej" uhonorowano również m.in. o. Leona Knabita. Swoje 30-lecie kapelaństwa obchodził ks. Władysław Zązel - kapelan Związku Podhalan.

niedziela, 26 czerwiec 2011 13:12

Hej, co ja widzę - Maniowy są w III lidze !

O tym, że LKS Lubań Maniowy awansował do III ligi wiemy już od tygodnia. Wczoraj odbył się ostatni mecz tego sezonu. Gospodarze pokonali Glinik Gorlice 1:0. Na tym meczu pojawili się sponsorzy (Grzegorz Podlewski - ZEW Niedzica, Kazimierz Wolski, Bronisław Jabłoński, Jan Bukowski, Tomasz Dziurdzik, Andrzej Gałowicz - Gawis) oraz poseł Andrzej Gut-Mostowy. Kiedyś w komentarzu napisałem, że to wielki sukces piłkarzy, działaczy i sponsorów. Trzeba jednak dodać, że to również zasługa wspaniałego dopingu wiernych kibiców.

czwartek, 23 czerwiec 2011 16:36

75-lecie KPM - zdjęcia z USA

Dzięki uprzejmości pana Henryka Janika z Chicago dotarły do nas zdjęcia z uroczystości 75-lecia Klubu Parafii Maniowy. Autorem zdjęć jest pani Małgorzata Helegda.