Wydrukuj tę stronę
02 Maj 2013

Zmarła Maria Staszel - pierwsza instruktorka zespołu Maniowianie

Napisał 

NOWY TARG. W wieku 74 lat zmarła Maria Staszel, honorowy członek Związku Podhalan, regionalistka, kierownik artystyczna od trzydziestu lat prowadząca dziecięcy zespół regionalny "Mali Śwarni". Wraz zmężem byli pierwszymi instruktorami naszego zespołu "Maniowianie". Pogrzeb odbędzie się w sobotę.

W swoim dorobku ma wiele nagród i wyróżnień uzyskanych w plebiscytach, konkursach i przeglądach regionalnych, które otrzymywała sama, i które otrzymywał kierowany przez nią zespół Mali Świarni, który od 1983 roku prowadziła z mężem Józefem. Była aktywnym członkiem i działaczem Związku Podhalan w Nowym Targu, także jego prezesem (1999-2005), społecznikiem i organizatorem wielu imprez i wydarzeń.

- Trochę jesteśmy już pobieleni i przy rokach, ale wciąż nam się chce... To znaczy pracować nam się chce. Ten tytuł świadczy, że jeszcze jesteśmy w Nowym Targu potrzebni - mówiła Maria Staszel w 2011 roku odbierając statuetkę Aktywny 2011.

Ostatnie wspomnienie o zmarłej przygotowali dziś członkowie oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu:

"Pogrążeni w wielkim smutku zawiadamiamy, że 1 maja 2013 r. zmarła Pani Maria Staszel. Dokonała się niepowetowana strata dla całego Podhala. Odeszła wielka osobowość, która pięknie nadawała ton działalności regionalnej, Podhalu oddana była bez reszty, jako znaczący działacz Związku Podhalan oraz prowadząca z sukcesami, przez 30 lat zespół Mali Śwarni. Pani Maria była przez dwie kadencje, w latach 1999-2005 Prezesem nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan. Była to „złota epoka” dla naszego Oddziału. Otrzymała tytuł Honorowego Członka Związku Podhalan.

Uroczystości pogrzebowe odbędzie się w sobotę, 4 maja 2012r. O godzinie 10.00 wyprowadzenie Zmarłej z domu rodzinnego (ul. Kokoszków 29). O godzinie 11.00 Msza Święta w kościele Świętej Anny. Po Mszy Świętej odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku.

W piątek, czuwanie i modlitwy przy zmarłej w domu rodzinnym,w godzinach wieczornych".

Zarząd Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu

Informacja za Podhale24.

Czytany 4454 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)