Maniowy.net

wioska w sieci
Jesteś tutaj:Strona główna>>Śmieciobranie 2013 - relacja i galeria

  • Strona główna
  • Historia wsi
  • Organizacje
  • Dla turysty
25 Kwi 2013

Śmieciobranie 2013 - relacja i galeria

Napisane przez  Aneta Markus
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • E-mail
  • Galeria
  • Skomentuj jako pierwszy!
Śmieciobranie 2013 - relacja i galeria

Tegoroczne Rodzinne Granie w Śmieciobranie przyprawiło mnie o spory zawrót głowy.
A to ze względu na zbieżność dat. Tak się bowiem poskładało, że 20 kwietnia, na kiedy zaplanowaliśmy imprezę, przypadały 5-te urodziny naszej córeczki Natalki. Cóż było począć?
Sprawa sama się wyjaśniła po rozmowie z solenizantką, która stwierdziła, że najpierw posprzątamy świat,
a potem zrobimy sobie imprezę :-). Wówczas pomyślałam, to jest to! I posprzątaliśmy.

Chociaż nasza drużyna składała się tylko z 3 dorosłych osób i dwóch przedszkolaków, zdołaliśmy nazbierać 18 worków śmieci. Ktoś powie, a co to znaczy w skali świata? A ja mówię, w skali naszego świata, w którym na codzień żyjemy, to 18 worów mniej odpadów wśród drzew, traw i kamieni nad jeziorem. Ktoś powie, to niesmaczne, ba może nawet niebezpieczne, zabierać dzieci na tego typu akcję.
No bo faktycznie wśród znalezionych odpadów są bardzo różne rzeczy, począwszy od wszelkiej "maści" butelek, pudełek, kubłów, plastików, poprzez lodówki, całe komplety opon we wszelkich możliwych rozmiarach, skończywszy na namiotach, telewizorach i czarnych workach, do których człowiek boi się nawet zajrzeć! Nie mam więc wątpliwości, że należy bardzo uważać na to co się podnosi, i na to co dzieci w tym czasie poczynają. Jednak kiedy sobie przypomnę 3,5 letnią córeczkę, która mnie poucza, że od butelki plastikowej należy odkręcić zakrętkę i wrzucić do osobnego worka, bo dopiero wtedy jest dobrze :-).
Po czym jej starsza siostra oznajmia, że po sprzątaniu jest tu tak miło, że ona nigdy nie będzie śmiecić,
bo przecież jej ukochane jaszczurki mogłyby się wówczas zaplątać w folie i plastiki i co się wtedy z nimi stanie?

Wówczas myślę sobie – warto poświęcić ten kawałek soboty.
Warto angażować się w akcje, które powstają przy współpracy ludzi wielu pasji.
Warto przyjść potem nad jezioro i przespacerować się po nie lada kawałku ziemi, na którym nie uświadczysz plastikowej butelki!
Atmosfera Śmieciobrania jest wyjątkowa. Przychodzą tylko Ci, którzy naprawdę chcą. Zbieranie śmieci, o dziwo, może być bardzo wciągające – to zgodne opinie tych, którzy spróbowali. Momentami bywa to zabawne, kiedy ludzie konkurują o najbardziej zaśmiecony kawałek ziemi :-). Są też przejmujące chwile – widok pary dziewczynek w wieku ok. 10 lat, które tyle wysiłku wkładają w wypełnianie worków i ich przenoszenie w punkty zbiorcze!
Widząc po moich dzieciach, jak bardzo takie wydarzenia w sposób naturalny, kształtują w nich świadomość ekologiczną, cieszę się z obecności wszystkich, młodych uczestników, którzy dominowali
w tegorocznym Śmieciobraniu. Wierzę, że po paru godzinach solidnej pracy nad oczyszczaniem naszej ziemi ze śmieci, zastanowią się oni dwukrotnie, zanim pozostawią za sobą odpady. Śmiem sobie nawet myśleć, że być może będą uświadamiać swoich rodziców, a może za rok przyprowadzą ich nad jezioro na 3 już Śmieciobranie. Kto wie? Bo, że sami powrócą, to już udowodnili w tym roku i dzięki im za to!
Cieszę się z różnorodności uczestników imprezy, bowiem wśród sprzątających były dzieci, była też młodzież, byli wędkarze, żeglarze, rodzice z dziećmi, a wśród nich i sam pan Rafał Jandura – zastępca naszego wójta, który kolejny raz udowodnił, że jest człowiekiem czynu. Widok pana Zastępcy taszczącego kolejne worki śmieci z uśmiechem na twarzy – bezcenny :-). Będąc mamą małych dzieci, szczególną uwagę zwróciłam na obecność innych rodziców z maluchami. Wiem, jaki to wysiłek, wypełniać worki,
a w międzyczasie mieć stale oko na dzieci, i tym rodzicom szczególnie dziękuję!
Pozdrawiam wszystkich tych, którzy chcieli, a z różnych względów nie mogli przyjść, oraz tych, którzy nie chcieli, ale może na przyszłość zmienią zdanie :-). I do zobaczenia za rok na kolejnym Rodzinnym Graniu w Śmieciobranie!

Kasia Burak-Pearce

Na koniec, kilka konkretów, czyli małe podsumowanie tegorocznej akcji
"Rodzinne Granie w Śmieciobranie 2" !

Po subiektywnej ocenie, jakiej powyżej dokonała Kasia już bardzo niewiele, wydawać by się mogło, pozostaje do powiedzenia. Jednak, gdyby zapytać o zdanie każdego z uczestników to zapewne usłyszelibyśmy wiele ciekawych wypowiedzi. Jedne z nich byłyby bardziej dojrzałe i przemyślane, inne wypowiedziane nieśmiało, niemal pod nosem; szczere i prawdziwe, co niebywale jest domeną dziecięcych serc.

A jeżeli o nich mowa, to tego dnia zdecydowanie nad zatoką poczuć można było powiew świeżości
i zapału! Dzieci, te młodsze i starsze, młodzież a także dorośli, którzy zdecydowali się uczestniczyć w tegorocznej akcji zdecydowanie kierowali się sercem. A konkretnie miłością i troską o swój najbliższy świat.

Widok 54 uczestników w różnym wieku, a także 9 Sprężyn zapewniających sprawną organizację, 4 dzielnych strażaków z OSP Maniowy dbających o bezpieczeństwo mniejszych i większych ekologów, a także niezmordowany fotograf, który podążał za kolejnymi uczestnikami po rowach i krzaczorach stanowił niesamowitą motywację do działania!

Efekt końcowy? 240 wypełnionych po brzegi worków i kilkanaście opon, a nawet stara kanapa! A to wszystko ułożone w punktach zbiorczych, czekające na odbiór i gotowe, aby zniknąć z naszego terenu. To jednak nie wszystko! Na rozdrożu dróg, tuż przy zejściu nad brzeg jeziora zamontowano tablicę wykonaną przez jednego z członków Stowarzyszenia. To nie byle jaka tablica: dzięki niej każdy może uświadomić sobie jak długo rozkłada się plastikowa butelka, czy puszka niesiona w plecaku. Być może dzięki niej, ta sama butelka, tyle że pusta będzie w nim również w drodze powrotnej, a nie zostanie porzucona wśród zielonych drzew. Ale i na tym nie koniec. Jeszcze kilka kroków i na asfaltowej drodze wesoło krzyczą do nas zeszłoroczne hasła: "Świat bez śmieci kochają dorośli i dzieci" , "Szanuj zieleń boś nie Jeleń". Wszystko dookoła zdaje się krzyczeć: ZADBAJ O ŚRODOWISKO, PAMIĘTAJ O NATURZE!

W tym roku drużyny także są bardzo kreatywne a hasła ekologiczne sypią się jak z rękawa. Jury w składzie: Ksiądz Krzysztof Piechowicz, Rafał Jandura Zastępca Wójta, Mikołaj Urbaniak Dyrektor ZPO w Maniowach oraz Natalia Niemiec Prezes Stowarzyszenia Sprężyna wyłaniają dwa, ich zdaniem najfajniejsze hasła: „Czy to lato, czy to zima, prężnie działa ta „Sprężyna", czy deszczowo, czy też świeci, wszyscy zbieramy śmieci" oraz „Cała Sprężyna się wygina, żeby czysta była gmina! Wygina się gibko w lewo i prawo, by pożyteczne łączyć z zabawą!" Obydwa zespoły zbierają gromkie brawa i nagrodzone zostają obrazkowym atlasem geograficznym dla dzieci i dorosłych.

Teraz kolej na zwycięzców całego konkursu i rozdanie głównych nagród. Oto, jak wyglądało
w tegorocznej edycji nasze podium:

1 miejsce WEEKEND NA ZAMKU W NIEDZICY :
drużyna nr 11 w składzie: Marek Dziatkowicz, Sylwia Janczy, Tomasz Krzysztoń i Ola Wojtaszek - 30,5 worków śmieci

2 miejsce EGZOTYCZNY OBIAD W WILLI "AKIKO":
drużyna nr 8 w składzie: Barbara i Józef Bednarczyk oraz Barbara i Marcin Haś – 30 worków

3 miejsce CAŁODNIOWA WYPRAWA KAJAKOWA w ramach TURTREKA:
drużyna nr 7 w składzie: Adam Kowalczyk, Łukasz Jamiński, Paweł Rusin, Kamil Kubicz– 29 worków

Ponadto przyznano nagrodę dla zespołu składającego się z rodziny wielopokoleniowej tj. drużyny nr 5 w składzie: Babcia Wanda Kopeć, syn a zarazem tata Michał Kopeć, dzieci i wnuki jednocześnie czyli Maja i Franek Kopeć oraz Julia Janczy przyjaciel rodziny :) Ten godny naśladowania team w nagrodę uda się do pizzerii "Ferajna" na smaczną przekąskę.

Zespoły, które przybyły z najdalszych zakątków tj.

1.Krzeszowic – drużyna nr 6 w składzie: Janusz Mitka, Wacław Drzewniak, Rafał Piecyk, Diana Mularz
2. Gdańska - drużyna nr 13 w składzie: Iwona Majka, Tomasz Gortat, Danuta Ostrowska

nagrodzone zostały publikacją "Wydań Pienińskich".

Za szczególną motywację oraz starania nagrodzono drużyny:

1. drużynę nr 1 w składzie: Sylwia Gorlicka, Kamila Sas, Gabriela Wolska, Patrycja Gorlicka
2. drużynę nr 2 w składzie: Lucyna Bielarczyk, Martyna Kruczek, Cyprian Kruczek, Iwona Bielarczyk

Wszystkie pozostałe drużyny także otrzymały drobne nagrody w postaci gadżetów: czapek, miśków, czy piłek przekazanych przez Urząd Gminy Czorsztyn. W rozdaniu nagród uczestniczyli m. in. Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn, Rafał Jandura Zastępca Wójta oraz Mikołaj Urbaniak Dyrektor ZPO w Maniowach.

Kończąc już podsumowanie dodać tylko należy, że nagrodą główna dla wszystkich mieszkańców jest CZYSTE MIEJSCE DO ODPOCZYNKU I ZABAWY. Śmieci zniknęły raz na....no właśnie, pytanie na ile. Marzeniem byłoby dokończenie zdanie; raz na zawsze. Niestety śmieci, a przynajmniej ich część, powrócą, a spółka: Sprężyny & Przyjaciele znowu ruszą do walki i nieustaną w swych działaniach, aż teren nad jeziorem nie będzie czysty i pachnący :) Aby to marzenie mogło się spełnić już dzisiaj apelujemy do mieszkańców, szczególnie tych dorosłych. Dołączcie do swych dzieci i razem zadbajcie o swoje otoczenie. Dzieci udowodniły już że chcą i potrafią zadbać o miejsce, w którym dorastają. Teraz kolej na Was, pokażcie im, że razem można dużo więcej!

Stowarzyszenie Sprężyna szczególnie dziękuje instytucjom oraz osobom wspierającym akcję. Podziękowania ślemy w kierunku: Zamku w Niedzicy, ZEW w Niedzicy, Willi Akiko w Harklowej, Urzędu Gminy Czorsztyn z/s w Maniowach oraz ZGK Maniowy, firmie "Żegluga i Turystyka" , Pizzerii "Ferajna", Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich a także Jarka Wetuli i Edwarda Krzysika. Dzięki Waszej pomocy kolejne Śmieciobranie odniosło wielki sukces!

Galeria

  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03724.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03725.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03726.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03728.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03729.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03730.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03732.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03733.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03735.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03738.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03739.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03740.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03741.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03742.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03743.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03744.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03746.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03747.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03748.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03749.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03750.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03751.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03752.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03753.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03754.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03755.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03756.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03757.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03758.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03760.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03761.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03763.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03764.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03765.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03766.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03767.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03769.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03771.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03773.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03774.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03781.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03784.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03790.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03795.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03797.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03800.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03803.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03808.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03809.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03812.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03813.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03815.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03816.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03819.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03822.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03825.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03827.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03830.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03831.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03832.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03833.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03838.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03840.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03843.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03847.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03851.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03853.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03855.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03859.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03861.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03864.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03871.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03879.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03883.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03884.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03885.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03887.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03891.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03894.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03898.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03899.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03903.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03904.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03907.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03909.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03910.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03911.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03912.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03913.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03914.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03916.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03919.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03920.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03923.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03927.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03928.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03929.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03932.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03937.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03938.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03939.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03940.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03941.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03942.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03950.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03951.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03955.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03957.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03960.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03964.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03965.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03970.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03973.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03974.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03976.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03984.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03985.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03991.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03992.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03994.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC03995.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04001.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04002.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04003.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04004.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04005.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04006.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04007.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04008.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04011.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04014.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04018.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04024.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04025.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04027.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04028.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04029.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04030.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04031.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04032.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04034.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04036.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04037.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04041.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04047.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04054.jpg
  • JW_SIGP_LABELS_08 DSC04055.jpg
  •  
JW_SIGP_PLG_PRINT_MESSAGE:
http://maniowy.net/aktualnosci/696-smieciobranie-2013-relacja#sigProGalleriab6a1628cc3
Czytany 6958 razy
Oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 głosów)
Tweet
Więcej w tej kategorii: « Mamy własną tablicę ogłoszeń Drogie ścieki - moje pytanie »
Powrót na górę
Dzieje się

Możliwości spędzania wolnego czasu jest wiele:

Biblioteka

pon - pią - 15.00 - 19.00

Dom Kultury

codziennie - 14.00 - 20.00

Orkiestra

środa - 19.00 - 20.00, niedziela - 9.30 - 12.00

Pogoda na żywo
Back to Top

©Maniowy.net 2000-2012. Prawa autorskie zastrzeżone, kopiowanie bez zgody administratora zabronione. Wykonanie: nika-foto.pl.