Jesteś tutaj:Strona główna>>Zespół "Maniowianie">>O zespole

O zespole

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Górole w akcji Górole w akcji

Pewnego dnia - w 1994 r. - ktoś (Stanisław Wojtaszek - ówczesny wójt gminy Czorsztyn) wpadł na pomysł stworzenia w Maniowach ludowego dziecięcego zespołu pieśni i tańca. Sprawę organizacji i prowadzenia zespołu powierzono znanym na Podhalu działaczom Związku Podhalan - Marii Józefowi Staszel z Nowego Targu. Zespół przyjął nazwę "Mali Maniowianie", a za patrona obrał sobie zmarłego w 1992 roku długoletniego proboszcza parafii Maniowy ś.p. ks. Antoniego Siudę - człowieka wielkiego duchem i sercem.

Do zespołu należą dzieci z wiosek: Maniowy, Mizerna i Czorsztyn. Ze względu na młody wiek członków praca w zespole idzie szybko (wszak dzieci uczą się najszybciej). Dzieciaki pokochały pracę w zespole, są bardzo pilne i zdolne. Obecnie jest ich w zespole około 30. Zespół, dzięki pracowitości młodych członków ma opracowane następujące programy:

  • Zielone Świątki
  • Jasełka Góralskie
  • Kolędnicy
  • Konkurs Jodła Góralskiego (konkurs potraw góralskich)
  • Hałdamas (zakończenie żniw)
  • Polywacka (śmigus dyngus)
  • Na polanie przy pasyniu

Maniowianie biorą udział w licznych konkursach oraz występują często przy okazji uroczystości wiejskich lub gminnych. Regularnie wyjeżdżają też na festiwale folklorystyczne, te polskie i te zagraniczne. Byli już w Nowym Sączu, Rabce, Zakopanem, Macedonii. Gościli u siebie Macedończyków oraz Szkotów.

W roku 2009 Państwo Staszel przekazali prowadzenie zespołu Katarzynie Dobrzyńskiej i Stanisławowi Gąsienicy. W tym też roku wznowili dawną tradycję maniowskich kolędników.

Czytany 8576 razy
Więcej w tej kategorii: Krótka historia zespołu »

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.